Strona główna | O nas | Kontakt

W3 Style Dobra strona: technologia

Dobra strona WWW

Technologia

Podstawą budowy stron WWW jest język HTML w jednej z jego trzech odmian, nieznacznie różniących się od siebie: strict, transitional lub frameset, oraz bardziej rygorystyczny jego wariant - XHTML - również w trzech powyższych odmianach. Decyzję użycia którejś z nich lepiej pozostawić webmasterowi, ponieważ zwiazane są one z zastosowaniem specyficznej dla danej odmiany składni HTML, która tylko w niewielkim stopniu ma związek z zawartością i wyglądem strony. Ważne, aby przestrzegać dozwolonych w danej odmianie HTML-a znaczników oraz wymaganych sposobów ich zapisu, tak aby tworzony kod nie sprawiał kłopotów zarówno przeglądarkom, jak i indeksującym robotom wyszukiwarek. Poprawny kod będzie pozytywnie weryfikowany przez walidatory internetowe, w tym walidatory W3C - międzynarodowego konsorcjum ustanawiającego standardy sieciowe.

Innego rodzaju decyzją dotyczącą technologi jest wybór wspierającego HTML języka programowania. Najbardziej popularnym językiem do budowy dynamicznych elementów witryny jest PHP, obsługiwany już przez chyba wszystkie serwery WWW. Użycie PHP jest zbędne przy prostych, mających niewiele podstron, witrynach. Jeśli jednak serwis planujemy sukcesywnie rozbudowywać - najlepiej od początku zastosować język dynamicznej budowy stron, aby uniknąć uciążliwości przebudowy różnych elementów na poszczególnych podstronach.

Mówiąc na przykładzie i w dużym uproszczeniu - zamiast tworzyć wiele szablonów HTML (osobne dla każdej podstrony) lepiej zastosować jeden szablon główny i dynamicznie (np. za pomocą poleceń wspomnianego języka PHP) włączać do niego szablony stałych elementów strony (szablon nagłówka, szablon stopki, szablon menu, szablon treści). Wówczas dokonując zmiany w jednym z tych elementów - np. dodając dodatkowy przycisk do menu - pojawi się ona na wszystkich podstronach, włączając w to podstrony dodane później.

PHP jest językiem wykonywanym po stronie serwera, co znaczy, ze skrypty w tym języku są przetwarzane już na serwerze, a do przeglądarki klienta dociera plik wynikowy, w postaci kodu źródłowy strony, niczym nie różniącego się od kodu źródłowego strony "statycznej", pisanej bezpośrednio w samym HTML.

Natomiast językiem do interakcji z użytkownikiem w obrębie już przesłanej do przeglądarki strony jest JavaScript - bardzo popularny język interpretowany bezpośrednio przez przeglądarkę, czyli po stronie klienta. Warunkiem działania tych skryptów jest włączona w przeglądarce funkcja obsługi JavaScript, o co musi zadbać sam użytkownik. W najnowszych przeglądarkach jest ona domyślnie włączona.

W JavaScript wykonywane są różne elementy serwisu - począwszy od przycisków zmieniających wygląd po najechaniu kursorem (tzn. rollovery), poprzez rozwijane menu, wyskakujące komunikaty, wędrujace bannery, do bardziej zaawansowanych efektów - przenikania się grafik, półprzezroczystości elementów, ich przemieszczania.

Niektóre rozbudowane serwisy, np. sklepy internetowe, wymagają baz danych. Baza danych może być oparta na plikach tekstowych lub korzystać ze specjalistycznego oprogramowania serwera, np. MySQL. Galeria zdjęć lub grafik umieszczona w serwisie spokojnie może używać bazy opartej na plikach tekstowych zawierających nazwy plików graficznych i powiązane z nimi tytuły i opisy zdjęć, natomiast sklep internetowy, który musi operować nie tylko na wszystkich danych o produkcie, ale również na informacjach o kliencie, oraz w różnych konfiguracjach odwoływać się do tych informacji - powinien opierać się na specjalnie przystosowanych do takich szerokich zastosowań bazach, np. wspomnianej, popularnie używanej w połączeniu z PHP, bazie danych MySQL.

Bardziej szczegółowo o technologii

Poprawny CSSPoprawny CSS i HTMLPoprawny HTML 4 Strict. Powered by W3 Style Serwisy Internetowe Warszawa 2008.